KOSGEB'DEN KOBİ’LERE KOVİD-19 KALKANI PAKETİ

KOSGEB'DEN KOBİ’LERE KOVİD-19 KALKANI PAKETİ

Facebook

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs KOVİD-19’a karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini açıkladı. KOSGEB aracılığıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek vereceklerini ifade eden Bakan Varank, “KOSGEB alacaklarını 3 ay erteliyoruz. KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre vereceğiz.” dedi.

ETANOL ZORUNLULUĞU KALDIRILMIŞTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talebi üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, KOVİD-19 nedeniyle artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretim ile karşılaması için benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya almıştı.

3 AYAKLI PLAN

Bakanlık, dünyayı sarsan KOVİD-19 salgınına karşı yeni bir çalışma başlattı. Bakanlığın ilgili kuruluşu olan KOSGEB vasıtasıyla üçayaklı bir planı devreye soktu.

Sanayi Bakanı, dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkânlarla üreten işletmelerimizin KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programından salgın riskinin ortadan kalktığı resmi makamlar tarafından duyurulana kadar bu programdan yararlanabileceklerini belirtti.

6 MİLYON TL’YE KADAR DESTEK

İşletmeler bu ürünlerle ilgili projelerini hazırlayarak 6 milyon TL’ye kadar destekten faydalanabilecekler, bunun 4 milyon 200 bin TL’si geri ödemeli olacak.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR

KOSGEB kurulları başvuruları almaya başlamış olup, normalden daha hızlı bir şekilde karar alarak desteklenecek projeleri kısa zamanda belirleyecek. 

30 HAZİRANA KADARKİ BORÇLAR

Paketin ikinci ayağını KOSGEB alacaklarının ertelenmesinin oluşturduğunu vurgulayan Sanayi Bakanı, “KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacaklarını erteledik. Bu durumdaki KOBİ’lerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar KOSGEB’e yapması gereken ödemelerini 3 ay öteledik.” dedi.

VADE SAYISI DEĞİŞMEYECEK

Sanayi Bakanı, işletmelerin geri ödeyecekleri taksitlerin tamamının ötelendiğinin altını çizerek, “Vade sayısı değişmeyecek. Herhangi bir yasal faiz de alınmayacak. Bu karardan, daha önce KOSGEB alacaklarının ertelenmesi kararlarından yararlanan KOBİ’lerimiz de faydalanabilecek.” diye konuştu.

PROJELER KESİNTİYE UĞRAMAYACAK

KOSGEB’in çeşitli programları aracılığıyla proje bazlı destekler sunduğunu, bunun yanı sıra girişimcileri desteklediğini kaydeden Sanayi Bakanı, “Proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek zaman vereceğiz. Böylece projeler kesintiye uğramamış olacak.” dedi.

KURUL KARARINA GEREK YOK

Sanayi Bakanı, işletmelerin ek süre talebinde bulunmaları gerektiğinin altını çizerek, “Karar sürecini hızlandırdık, yeni bir kurul kararına gerek duyulmaksızın talep eden KOBİ’lerimize gerektiği anda süre uzatımını hemen sağlayacağız” diye konuştu.