İnşaat Sektörü Basın Açıklaması

İnşaat Sektörü Basın Açıklaması

Facebook

İnşaat sektörü, birçok farklı sektörle sürekli ilişki içerisinde olması ve istihdama büyük katkı yapması sebebiyle ülke ekonomisinin lokomotifi olarak değerlendirilmektedir.  Dolayısıyla sektörde yaşanan dalgalanmalar çarpan etkisi yaratarak diğer sektörlere yayılmaktadır.

2022 yılı Nisan ayı TÜİK ve TCMB verilerine göre konut fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 127, inşaat maliyetlerinin yüzde 107, inşaat malzemesinin yüzde 134, işçilik maliyetlerinin yüzde 44 arttığı açıklanmıştır. Haziran ayı itibariyle bu oranlar artış göstermiş bulunmaktadır. 

Fiyat artışları müteahhitleri, inşaat sektörü tedarikçilerini ve tüketicileri zor durumda bırakmakta ve piyasada durgunluğa sebep olmaktadır. 

Özellikle çimento ve beton fiyatlarındaki artış, ortalama malzeme fiyatlarındaki artışın çok üzerindedir. Çimento ihracatına kota konulmaması, beton ve çimento firmalarının birbirleriyle yaptıkları ortak fiyat uygulaması, fiyat artışını körüklemiştir. İnşaat kumu, inşaat demiri ve tuğla fiyatlarındaki artış matematiksel olarak açıklanamaz hale gelmiştir. 

En kısa süre içerisinde öngörülebilir maliyetlerle çalışabilmeyi umut ve talep ediyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.