Hazarmama.com

Hazarmama.com

İncele

- Sizi tanıyabilir miyiz? 

*1998 yılında İzmit’te doğdum. Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümleri  mezunuyum. Şirketin sevk ve idaresi tarafımdan yapılmaktadır.

-Şirketiniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç yılından beri bu alanda hizmet veriyorsunuz?

*Şirketimiz 2006 yılı itibari ile müteahhitlik hizmetleri olarak faaliyetlerine başlamıştır. İlerleyen süreçte Mobilya ve e-ticaret alanında faaliyetlere geçiş yapmıştır. Şirketimizin çoğunluk hissesi Şahsım Sadullah YAZAR ve Murat YAZAR’a ait olmakla birlikte, diğer ortağımız Ömer ŞAHİNKAYA’dır. Ağırlıklı işimiz HAZAR MARKET üzerinden olmakla birlikte; Ocak 2021 tarihinden itibaren Süpermarket/Petshop alanında kendi e-ticaret sitemiz Hazarmama.com ile ağırlıklı olarak Trendyol, Hepsiburada olmak üzere toplamda 9 farklı e-ticaret platformunda satış yapmaktayız.

- Hizmet verdiğiniz alanlar nelerdir?

*E-Ticaret ve mobilya olarak 2 farklı sektörde faaliyet göstermekteyiz. Ağırlıklı işimiz Petshop olup; evcil hayvanların ihtiyaçları için gerekli olan eşyalar, akvaryum, tasma, mama, özel yemler ve tarak gibi malzemeler teminatını sağladıktan e-ticaret yoluyla müşterilerimize ulaştırmaktayız. 

- Şirketinizin hedeflerinden bahseder misiniz?

*Şirketimiz e-ticaret alanında sektör bazında ilk 3 de yer almak için adım adım ilerlemektedir. Gerek piyasa koşulları gerekse e-ticaret alanındaki gelişmeleri takip ederek hedeflerimizi belirlemekteyiz. Körfez bölgesinde e-ticaret üzerinden satış yapan en büyük şirketlerden biriyiz.

- Girişimci olmaya ne zaman karar verdiniz. Sizi bu karara sürükleyen faktörler nelerdi? Neden bir çalışan olmak yerine patron olmaya karar verdiniz?

*Faaliyetlerimize başlamamızda bizlere öncülük eden şirket ortağımız Mali Müşavir Murat YAZAR, şirketimizi ilerideki çalışmalarını düşünerek 2015 yılında  devralmıştır. 2017 yılında tarafımıza verdiği bilgi ve hedefler çerçevesinde araştırmalar yaparak işe başladık. Yapılan araştırmalar sonunda 2021 yılında pet-shop alanında e-ticaret faaliyetine başladık.

-Tecrübelerinize dayanarak iş hayatında başarı için en kritik unsurlar olarak neleri görüyorsunuz? Şuan işinizdeki başarınızı neye borçlusunuz? 

*Görev dağılımının en kritik unsur olduğunu düşünmekteyiz. Şirketimiz bünyesindeki bütün çalışma alanları, görevlendirmeler ile paylaşılmıştır. Yapılan paylaşımlar sayesinde, görevlerin organize şekilde yerine getirilmesi ve kontrol mekanizmasının denetlenebilir olması sonucunda başarıyı elde etmekteyiz.

-Çalışma hayatınızda prensip ve olmazsa olmaz dediğiniz kurallar var mı? 

*Yapılan faaliyetlerin düzenli ve kontrol edilebilir olması.

-Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var? İşinizi büyütmek konusunda ne düşünüyorsunuz?

*Sürekli olarak araştırma yaparak e-ticaret alanında sektör bazında ilk 3’de yer almak için adım adım ilerlemekteyiz. Gerek piyasa koşulları gerekse e-ticaret alanındaki değişimleri takip ederek hedeflerimizi belirlemekteyiz.

- İş hayatınızdaki en iyi ve en kötü anları bizimle paylaşır mısınız?

*Değişken piyasa koşulları sebebiyle sürekli olarak planlarımızı revize etmek durumundayız. Son dönemlerde yaşanan kur artışları sebebiyle mal ve hizmet maliyetlerinin yükselmesi, fiyat artışlarına sebep olmakta ve bu durum tüketicinin mal ve hizmet taleplerini azaltarak ticaretimizi olumsuz etkilemektedir; fakat şirketimiz geliştirdiği kampanya ve satış stratejileri ile bu sorunu aşmayı başarmıştır.

- İşinizi kurarken/büyütürken amaçlarınız nelerdi? Şuan şirketinizin bulunduğu konumu iş hayatına atıldığınızda hayal etmiş miydiniz ?

* İşimizi kurarken çevremize maddi ve manevi olarak fayda sağlamak benim ve ailemin ortak amacıydı. Şirketimizin şuan ki konumunu ilk işe başladığımızda hayal etmiştik ve gerçekleştirdik. 

- İş hayatınızda motivasyonunuzu kaybettiğinizde neler yapıyorsunuz?

* Motivasyon bozukluğu olması durumunda dışarıya çıkıp yürüyüş yapıyorum. Ailem, arkadaşlarımla faaliyetler düzenleyerek motivasyon kaybını azaltmaya çalışıyoruz. Ortaklar ve çalışanlarımızla toplantı ve durum değerlendirmesi yaparak, mevcut planlarımızda revize yapıp yeni öngörü ve hedefler belirleşerek işimizi iyileştirip yolumuza devam ediyoruz.

-İş hayatınızda ‘kırılma noktası’ diyebileceğiniz bir olay yaşadınız mı? Şirketinizi bulunduğu konuma getirebilmek için ne gibi riskler aldınız? Bu riskleri alırken yaşadığınız kötü tecrübeleriniz var mı? Varsa bize bahseder misiniz? 

*Planlı ve öngörülebilir hedefler üzerinden iş yaptığımız, sermaye ve ödeme yeterliliğimizi öncelediğimizden şirketimizi zora sokacak bir sıkıntımız olmadı.

- Şirketiniz faaliyet alanları kapsamında; işe yeni başlamış olan genç girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? 

* E-ticaret alanında faaliyet gösterecek olan kişiler öncelikle satış yapacağı ürünün pazar araştırmasını doğru yapmalı. Ayrıca satışı yapılacak ürünün alış maliyeti ve satışı arasındaki karlılığı iyi hesaplanmalı ve sürdürülebilir olması gerekmektedir.