BANKALARIN UYGULAMALARI HAKKINDA ÖZET BİLGİLENDİRME

BANKALARIN UYGULAMALARI HAKKINDA ÖZET BİLGİLENDİRME

Facebook

AKBANK

*Bireysel ve Tüzel müşterilerin 30 Nisan 2020 ye kadar anapara,faiz ve taksit ödemeleri TALEP OLMASI halinde mevcut koşullarda 30 Haziran 2020 ye kadar ötelenebilecektir.

*Mobil,İnternet şube ve ATM üzerinden yapılan EFT ve Havale işlemleri 30 Nisan 2020 a kadar ücretsiz olacaktır.

*ATM günlük para çekimi 5.000 TL Mobil Telefon QR kodu ile 10.000 TL ye yükseltildi.

*Ortak Kartlardan Akbank ATM lerinde yapılan işlemlerden 30 Nisan 2020 ye kadar ücret alınmayacaktır. 

DENİZBANK

*Bireysel ve Ticari müşterilerin TALEP EDENLERİN 30 Nisan 2020 kadar olan anapara,faiz ve taksit ödemeleri mevcut koşullarla 30 Haziran 2020 tarihine ötelenebilecektir.

*Mobil,İnternet,Şube,ATM,FastPay ve İletişim Merkezi üzerinden yapılacak EFT ve Havale ücretleri aksi belirtilene kadar ücretsiz olacaktır.

*ATM lerden veya Mobil QR kod ile para çekimi limiti 5.000 TL ye yükseltilmiştir.

GARANTİ BBVA

* Ticari kredilerde ise müşteriler, mevcut kredilerin anapara ödemelerini 6 aya kadar uzatabilecek, sonrasında da firmaların nakit akışına göre yeniden yapılandırabilecek.

* KOBİ'ler ile mikro ölçekli işletmeler, hâlihazırdaki finansal yükümlülüklerini karşılayabilmeleri adına, mevcut limitlerinin yanında, ihtiyaç durumunda proaktif limit çalışmalarıyla desteklenecek.

* KOBİ'lerin nakit akışına destek olmak amacıyla tedarikçi finansman limitlerinde esneklik sağlanacak.

* Bireysel müşterilere tüketici kredileri ve ek hesap ödemelerini 3 ay süreyle ertelemenin yanı sıra kredi kartı borcu ödemelerinde de destek sağlanacak.

HALKBANK

*Finansal İstikrar Kalkanı kapsamında, 31 Mart 2020 ye kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini öteleyebileceklerdir.

*Esnaf ve Sanatkârların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklar, TALEP ETMELERİ halinde kullanmış oldukları kredilerin bu yılın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

*Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatabilecek.

*işe devam kredisi KGF kefaleti ile 6 ay anapara ödemesiz 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranlı kredi verilecektir.

*Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara istihdamlarını şubat sonuna kadar azaltmamaları şartı ile gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecektir.

*Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla genel kredi limitleri arttırılarak firmalara ilave nakit kredi limiti sağlanacaktır.

*İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kurumsal Kredi kartı ve DBS limiti bulunan firmaların kart limitleri arttırılacaktır.

TÜRKİYE İŞ BANKASI

*Müşterilerin 30 Nisan 2020 a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara, faiz ve taksit ödemelerini ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran 2020 tarihine ötelenmesine imkân verilecek.

*Mali olumsuzluktan etkilenen Turizm, Lojistik, AVM perakende sektörleri başta olmak üzere sektör ayrımı yapılmadan her bir ihtiyaç vaka bazında değerlendirilerek, ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecektir.

*Maaş anlaşmalı olan/olmayan banka müşterilerine 3 ay istihdamı azaltmamaları koşulu ile gerekirse ilave limit tahsis edilecektir.

*POS ve ÖKC ücretleri 3 ay boyunca ötelenecektir.

*Dijital kanallar üzerinden yapılacak Eft/Havale işlemleri 30 Nisan 2020 ye kadar masrafsız olacaktır.

*Bireysel müşterilere Tüketici kredisi, Kredi Kartı ve Ek hesap ödemelerine 3 ay boyunca öteleme imkânı verilecektir.

*Sağlık ve Gıda alışverişlerinde müşterilerin alışveriş esnasında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limiti artırımı yoluna gidilecektir.

*Emekli promosyon taahhüdü sona ermiş maaş hak sahiplerinin mevcut taahhütlerini otomatik olarak yenilenmiştir.

QNB FİNANSBANK

*Bireysel ve Tüzel müşteriler, ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebileceklerdir.

*Dönemsel olarak etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerden de nakit akış problemi yaşayanlara 6 ay ile 1 yıl ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma yapılacaktır.

*Kredilerde öteleme talep eden müşteriler çağrı merkezi üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

VAKIFBANK

*Firmaların 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran a kadar ki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacaktır.

*İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacak.

*İşletmelerin mevcut nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırma yapılacaktır.

*Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü 12 ay ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacaktır.

*Firmaların SGK vergi ödeme limitleri arttırılarak 3 ay ödemesiz 12 taksit imkânı verilecektir.

*Business kartlarda limit artırımı yapılacaktır.

*Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemeleri 3 ay kadar ötelenebilecektir.

*Bireysel kredi talepleri ihtiyacı olan müşteriler internet, mobil ve sky limitler üzerinden kredi kullanacaklardır.

VAKIF KATILIM

* Bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerin talepleri üzerine, 30 Haziran'a kadarki taksit ödemelerinde esneklik sağlanacak.

* Vakıf Katılımdan personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelerin, istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, "3 aylık maaş gideri" kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılacak.

* Firmaların vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkânı verilecek.

YAPIKREDİ

*Bireysel ve Tüzel müşterilerin 30 Nisan 2020 kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran 2020 kadar ötelenecektir.

*Atm ve İnteraktif kanallardan EFT/Havale ve kartsız işlemlerden 1 ay boyunca ücret alınmayacaktır.

*Bireysel ve Tüzel müşterin 30 Nisan 2020 kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri TALEP ETMELERİ halinde 30 Haziran 2020 kadar ötelenecektir.

*Bireysel ve Tüzel müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari limitleri destekleme amacıyla gerekirse ek limit çalışması yapılacaktır. 

ZİRAAT BANKASI

*31 Mart 2020 tarihinde ödemesi gereken dönem sonu taksit faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin TALEPLERİ üzerine öteleyebileceklerdir.

*Nakit akışı bozulan müşterilere 6 aya kadar ödemesiz, turizm gibi sektörlerde 12 aya kadar ek ilave süre tanınacak uygun vadeli yapılandırma yapılacaktır.

*Personel maaş ödemesi yapan firmalara 3 aylık personel gideri kadar ek limit imkânı verilecektir.

*Kredili müşterilerce keşide edilmiş çeklerin ödenmesi için ek limit tahsis edilecektir.

*işletme ihtiyaçlarına yönelik kredi kartı ve DBS limitlerinde genel kredi limitlerine ek ilave limit verilecektir.

*Kgf işe devam kredi desteği kapsamında 6 ay ana para ve faiz ödemesiz toplam 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranı kredi başvurusu alınmaktadır.

ZİRAAT KATILIM

*Ticari ve Bireysel müşterilerin TALEP etmeleri halinde 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemeleri ötelenecektir.

*Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme sorunu yaşayan müşterilere 6 aya kadar ödemesiz dönem dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar ilave süre tanınması ve yapılandırılması

*Bankada limiti olan firmalara işletme sermayesi ve DBS yönelik ilave limit imkânı verilecektir.

*Personel maaş ödemeleri için firmalara 3 ay personel gideri kadar ek limit tahsis edilecektir.